Zbrachlin 16
87-731 Waganiec

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

tel. 54 2830900

szkola@zbrachlin.pl

Poczta

Skrzynka podawcza

BIP

23 sierpnia 2021
W niedzielę 22.08.2021r. o godz. 12.00, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wojciecha w Zbrachlinie, odbyła się uroczysta Msza święta w intencji uczestników, organizatorów i darczyńców VI edycji Festiwalu Piosenki Religijnej "Śladami św. Jana Pawła II" organizowanego przez Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie przy współudziale parafii, który odbył się w formie zdalnej w czerwcu. Tuż po Mszy świętej proboszcz parafii ks. kanonik Henryk Chabasiński oraz Wójt Gminy Waganiec pan Piotr Kosik, wręczyli zasłużone i wyczekane nagrody dla laureatów konkursu. Patronatem honorowym konkurs objęło również Starostwo Powiatowe. Do grona darczyńców należy także Radny Powiatu Aleksandrowskiego pan Maciej Włoch. Gratulujemy serdecznie wszystkim wspaniałym uczestnikom, dziękujemy opiekunom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji festiwalu.
24 czerwca 2021
W czasie uroczystej Mszy świętej na zakończenie klas ósmych, która odbyła się 24.06.2021r., opiekun duchowy Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole, ks. Henryk Chabasiński, wręczył dyplomy uznania oraz statuetki, najbardziej wytrwałym i zaangażowanym wolontariuszkom.  Drogie dziewczęta -  Idźcie w świat i dzielcie się tym czego się nauczyłyście, bezinteresownie ofiarując swój czas innym. Jesteśmy z Was dumni i wierzymy, że staniecie się dumą szkół, których szeregi zasilicie. Niech dobro, które roztaczałyście wokół siebie procentuje w kolejnym etapie waszego życia.
24 czerwca 2021
Bezpieczeństwo w sieci to ważny temat. Nie od dziś wiadomo, że Internet przynosi wiele korzyści, ale warto również wskazywać, że niesie ze sobą różnego rodzaju zagrożenia. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji, gdy dzieci spędzają w sieci wiele czasu, nie tylko na przyjemnościach, ale także na nauce. O bezpieczeństwo dziecka w sieci powinni dbać przede wszystkim rodzice, uczyć, jak mądrze korzystać z zasobów Internetu. Wiedzą o tym uczestnicy konkursu profilaktycznego, którzy przygotowując plakaty poszerzyli na ten temat swoją wiedzę. Tym samym zdobyli nagrody, czego im serdecznie gratulujemy.
14 czerwca 2021
W poniedziałek 14.06.2021r., w sali posiedzeń Urzędu Gminy, odbyło się podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Profilaktycznym "Stop Uzależnieniom" zorganizowanym przez Zespół Szkół im Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie. To już piąta edycja konkursu, który od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W obecnej sytuacji, gdy przyszło nam mierzyć się z pandemią oraz zdalnym nauczaniem konkurs został zorganizowany i przeprowadzony w sposób zdalny. Zadaniem uczestników było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat przebiegu procesu wybranego uzależnienia oraz przygotowanie graficznego projektu ulotki. Uczniowie bardzo się postarali, wykonując wartościowe materiały, który służyć będą realizacji profilaktyki szkolnej. Doceniając zaangażowanie i włożony trud, komisja konkursowa przyznała tytuł laureata, i pierwsze miejsca wszystkim uczestnikom konkursu. Wręczenia nagród dokonał Wójt Gminy Waganiec Pan Piotr Kosik, który zwracając się do zebranej młodzieży gratulował sukcesu i życzył wytrwania na życiowej drodze bez uzależnień. Na uroczystości obecna była pani Marta Ziółkowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznych, która sfinansowała zakup nagród. Laureaci konkursu: Szkoła Podstawowa w Niszczewach: Kacper Kowalski (opiekun Krzysztof Haziak) Zespół Szkół w Brudnowie Nikola Majewska i Oliwia Marut (opiekun Przemysław Bojarowski) Zespół Szkół w Zbrachlinie Bartosz Figurowski, Oliwia Możdżeń, Natalia Lasota, Alicja Staszak, Julia Majdzińska, Małgorzata Ziółkowska (opiekun A. Lasota-Staszak). Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
11 czerwca 2021
Klasa VIb się napracowała przygotowując dla nas wszystkich filmik  z okazji Dnia Dziecka, a potem jak wszystkie koleżanki i koledzy świętowała🥳. Była wycieczka rowerowa🚴 - wszak Sport to zdrowie☺️, potem wspólnie grillowanie, pyszne lody🍦 i ciasteczko🍰 nie zabrakło zabawy na świeżym powietrzu🤗
09 czerwca 2021
W kilka dni po powrocie do szkoły po czasach pandemicznych powstał film z okazji Dnia Dziecka, który wbija w fotel, powoduje ciarki i wyciska łezkę w oku. Mistrzostwo Świata Marek Dybowski i klasa 6b Kochamy Was dzieciaki łobuziaki cały rok! Czujemy się zmotywowani do działania na kolejny rok szkolny ramię w ramię, bo jak mówią słowa ostatniej piosenki" Dziecka prawa to poważna sprawa"
31 maja 2021
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy IV wybrali się do Parku Linowego nad Jezioro Czarne. Z opowiadań wiemy, że dzieci były bardzo podekscytowane tym, że w końcu mogły wybrać się na szkolną wycieczkę. Dzień był pełen wrażeń i choć przejście trasy było niełatwym wyzwaniem i wymagało nie lada odwagi (co widać po widocznym na zdjęciu strachu w oczach pani Iwony i pani Agnieszki), to cała grupa świetnie sobie poradziła i otrzymała dyplomy. Gratulujemy odważnym i dzielnym uczestnikom wycieczki A wszystkim uczniom z okazji Dnia Dziecka, życzymy samych wspaniałości . Jesteście naszą dumą i naszą radością
25 maja 2021
Okres pandemii był bardzo trudny dla wszystkich ludzi, nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Ten czas odcisnął swe piętno w ich psychice i rozchwiał delikatne, niedojrzałe emocje.W celu wsparcia odbudowy relacji między rowieśnikami oraz na polu uczeń- nauczyciel w szkole zorganizowałam zajęcia felinoterapii, w których w rolę kociego terapeuty wcielił się mój cudowny kot Horacy. Felinoterapia -najprościej mówiąc- terapia z udziałem kota. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa felis ( kot ) oraz greckiego therapeia ( opieka, leczenie ). Felinoterapia jest jednym z rodzajów zooterapii lub inaczej animaloterapii. Główną ideą zooterapii jest to, że obcowanie ze zwierzakiem ma pozytywny wpływ na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Taka terapia niweluje różne zahamowania, ułatwia komunikację, poprawiająca zdolność uzewnętrzniania uczuć i emocji. Horacy- kot terapeuta, ostoja spokoju i łagodnosci, to przedstawiciel rasy ragdoll. Koty te charakateryzują się bardzo przyjaznym i zrównowazonym temperamentem. Są niezwykle towarzystkie, nieustannie domagają się kontaktu z człowiekiem. Bardzo ważną cechą Horacego jest to, że posiada wyjątkowo duże pokłady cierpliwości. Na co dzień Horacy pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi, a tym razem jego rola polegała na rozładowania stresu również z dziećmi zdrowymi. Bezpośredni kontakt z kotem uspokaja. Już samo obserwowanie dostojnego, opanowanego kota może to sprawić. Głaskanie go i słuchanie jednostajnego, głębokiego mruczenia koi rozedrgane nerwy, obniża ciśnienie krwi, poziom stresu. Ponadto udowodniono, że głaskanie kociego futerka i przytulanie się do niego stymuluje produkcję endorfin w organizmie, czyli hormonu szczęścia. Całość daje relaksujący efekt co może pozytywnie wpłynąć na walkę z trudnościami kolejnych dni. Miło spędzony czas zarówno dla dzieci, jak i Horacego zaowocowało nowym, ciekawym doświadczeniem.
23 kwietnia 2021
  EDUKACJA CZYTELNICZA, MEDIALNA I INFORMACYJNA „Kto czyta książki, żyje podwójnie”                                            Umberto Eco Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. Patrząc odrobinę szerzej, to cały kwiecień jest książkowym miesiącem. 2. Kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, o czym pisałam wcześniej. Historia w pigułce – Światowy Dzień Książki W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii. 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch autorów– według gregoriańskiego). 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo. W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Książkowy hymn Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w kwietniu 2017 roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. Światowa Stolica Książki to tytuł, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Z polskich miast światową stolicą Książki był Wrocław w 2016 roku. Prawa autorskie 23. kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał. Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana.  Na szczęście obecnie prawa
10 kwietnia 2021
               2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został ustanowiony w 1967 r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego święta jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodego czytelnika. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez Hansa Christiana Andersena baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. A teraz trochę wspomnień…            W dzieciństwie uwielbiałam czytać i odwiedzać Bibliotekę Miejską w Nieszawie. Tam pracowała Pani Irenka Błachowicz, która wprowadziła mnie w świat fantastycznych książek.             Ulubione książki z dzieciństwa... To brzmi trochę archaicznie. Pamiętam, pamiętam... To była duża, gruba, ciężka księga pt. „Baśnie Hansa Christiana Andersena" z ilustracjami Jana Marcina Szancera. Każda opowieść w niej była inna i każda fascynowała małą dziewczynkę. Pamiętam, jak owe opowieści zapierały mi dech w piersiach i budziły ciekawość świata. Rozbudzały też moją wyobraźnię i wrażliwość, która została mi do dziś. To był wtedy daleki, nieznany, magiczny świat, który pozwalał marzyć, marzyć... Jest to moc tak dawnych wspomnień, że łezka aż się w oku kręci. Bardzo ważne jest, abyście czytali od wczesnego dzieciństwa. W świat książek na pewno wprowadzą Was Rodzice. Te wspólne podróże do świata bajek, baśni, ciekawych opowiadań są wspaniałe. W ramach obchodów tego święta zachęcam uczniów klas młodszych (ale nie tylko) oraz ich rodziców do odwiedzenia cyfrowej biblioteki Audio- bajki.pl lub Bajkowisko.pl na kanale kanale YouTube. Krótkie audiobooki można ściągać i słuchać za darmo, bez ograniczeń, klikając na wybrany obrazek  https://bajkowytata.com/. Najlepiej jednak otworzyć książkę i czytać, czytać… Z bajkowymi pozdrowieniami     Violetta Smulska

Aktualności