21 grudnia 2020

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

„Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie…”.             

(Jim Trelease)

 

 

 

Drodzy Rodzice!

     Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. My, nauczyciele, chcemy zachęcić Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Liczymy na Państwa współpracę ze szkołą i biblioteką.

 

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI

 1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.

 2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?

 3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.

 4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.

 5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.

 6. Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona.

 7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.

 8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.

 9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.

 10. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.

 

Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” podaje:

 

10 PRZKAZAŃ DLA RODZICÓW, KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY

 1. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej.

 2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.

 3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów.

 4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

 5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

 6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze.

 7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy, krzyżówki.

 8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.

 9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie.

 10. Pamiętaj - szkoła ci pomoże.  

 

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości. Pamiętajmy zawsze o tych zaletach!

 

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

 

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i otrzymała finansowe wsparcie w kwocie 15 000 zł, za które zostały zakupione książki wskazane przez Państwa,  uczniów i nauczycieli.

 

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej oraz stron Fundacji: Rodzinne Czytanie i Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

 

                          

Nauczyciele Zespołu Szkół
w Zbrachlinie

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec