25 maja 2021

Kot Horacy w szkole

Okres pandemii był bardzo trudny dla wszystkich ludzi, nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Ten czas odcisnął swe piętno w ich psychice i rozchwiał delikatne, niedojrzałe emocje.W celu wsparcia odbudowy relacji między rowieśnikami oraz na polu uczeń- nauczyciel w szkole zorganizowałam zajęcia felinoterapii, w których w rolę kociego terapeuty wcielił się mój cudowny kot Horacy.

 

Felinoterapia -najprościej mówiąc- terapia z udziałem kota. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa felis ( kot ) oraz greckiego therapeia ( opieka, leczenie ). Felinoterapia jest jednym z rodzajów zooterapii lub inaczej animaloterapii. Główną ideą zooterapii jest to, że obcowanie ze zwierzakiem ma pozytywny wpływ na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Taka terapia niweluje różne zahamowania, ułatwia komunikację, poprawiająca zdolność uzewnętrzniania uczuć i emocji.

 

Horacy- kot terapeuta, ostoja spokoju i łagodnosci, to przedstawiciel rasy ragdoll. Koty te charakateryzują się bardzo przyjaznym i zrównowazonym temperamentem. Są niezwykle towarzystkie, nieustannie domagają się kontaktu z człowiekiem. Bardzo ważną cechą Horacego jest to, że posiada wyjątkowo duże pokłady cierpliwości.

Na co dzień Horacy pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi, a tym razem jego rola polegała na rozładowania stresu również z dziećmi zdrowymi.

Bezpośredni kontakt z kotem uspokaja. Już samo obserwowanie dostojnego, opanowanego kota może to sprawić. Głaskanie go i słuchanie jednostajnego, głębokiego mruczenia koi rozedrgane nerwy, obniża ciśnienie krwi, poziom stresu. Ponadto udowodniono, że głaskanie kociego futerka i przytulanie się do niego stymuluje produkcję endorfin w organizmie, czyli hormonu szczęścia. Całość daje relaksujący efekt co może pozytywnie wpłynąć na walkę z trudnościami kolejnych dni.

 

Miło spędzony czas zarówno dla dzieci, jak i Horacego zaowocowało nowym, ciekawym doświadczeniem.

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec