23 lutego 2020

Marcin Kozioł w naszej szkole, czyli spotkanie autorskie z pisarzem

 

17 lutego 2010r. do naszej szkoły zawitał wyjątkowy gość – polski pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży.

Pan Marcin Kozioł

Najbardziej znaną wśród czytelników jest, należąca do serii wydawniczej Detektywi na kółkach  książka, znajdująca  się w kanonie lektur szkolnych dla klas 4-6, Skrzynia Władcy Piorunów i jej kontynuacja Tajemnica przeklętej harfy.

Pan Marcin prowadzi rezerwat starych komputerów.  Odbyliśmy podróż w czasie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądały pierwsze komputery, mogli poznali przodków naszych smartfonów i tabletów. Nawet dotykaliśmy i rozbieraliśmy na części niektóre urządzenia, które zmieniły świat. Rozegrany też został miniturniej gier sprzed 30 – 40 lat, w którym najwięcej punktów zdobiła Julia Rempalska. Zobaczyliśmy  kultowy komputer  Commodore C64.

Oczywiście była też okazja do rozmowy o książkach i inspiracjach. Już nie możemy się doczekać, by samemu poznać bohaterów  Skrzyni…Jej wartka współczesna akcja staje się pretekstem do poznania wielu naukowych i kryminalnych zagadek, obfituje  w zaskakujące zwroty, w które wplecione są losy pewnego wynalazcy.

Pan Marcin to bardzo ciekawy człowiek. Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych….  Jego pasją są też podróże.   Przejechał konno Kaukaz Mały.

Na koniec gość rozdawał autografy. Można też był zrobić sobie pamiątkowe selfie z Panem Pisarzem , kupić książkę z dedykacją.

Spotkanie Panem Marcinem, mogło się odbyć dzięki wspólnym staraniom pań: bibliotekarki Violetty Smulskiej i nauczyciela języka polskiego Ewy Ulczyckiej.

 

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec