10 kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

 

 

 

   
             2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został ustanowiony w 1967 r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego święta jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodego czytelnika.

 

 

Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez Hansa Christiana Andersena baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

                   

A teraz trochę wspomnień…

 

           W dzieciństwie uwielbiałam czytać i odwiedzać Bibliotekę Miejską w Nieszawie. Tam pracowała Pani Irenka Błachowicz, która wprowadziła mnie w świat fantastycznych książek.

            Ulubione książki z dzieciństwa... To brzmi trochę archaicznie. Pamiętam, pamiętam... To była duża, gruba, ciężka księga pt. „Baśnie Hansa Christiana Andersena" z ilustracjami Jana Marcina Szancera.

Każda opowieść w niej była inna i każda fascynowała małą dziewczynkę. Pamiętam, jak owe opowieści zapierały mi dech w piersiach i budziły ciekawość świata. Rozbudzały też moją wyobraźnię i wrażliwość, która została mi do dziś. To był wtedy daleki, nieznany, magiczny świat, który pozwalał marzyć, marzyć... Jest to moc tak dawnych wspomnień, że łezka aż się w oku kręci.

Bardzo ważne jest, abyście czytali od wczesnego dzieciństwa. W świat książek na pewno wprowadzą Was Rodzice. Te wspólne podróże do świata bajek, baśni, ciekawych opowiadań są wspaniałe.

 

 

W ramach obchodów tego święta zachęcam uczniów klas młodszych (ale nie tylko) oraz ich rodziców do odwiedzenia cyfrowej biblioteki Audio- bajki.pl lub Bajkowisko.pl na kanale kanale YouTube. Krótkie audiobooki można ściągać i słuchać za darmo, bez ograniczeń, klikając na wybrany obrazek  https://bajkowytata.com/.

Najlepiej jednak otworzyć książkę i czytać, czytać…

Z bajkowymi pozdrowieniami

    Violetta Smulska

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec