05 maja 2020

Ochrona przed uzależnieniami!

Środki, które mają wpływ na zmianę świadomości człowieka to: nikotyna, alkohol, narkotyki (amfetamina, marihuana, ecstasy, konopie indyjskie, heroina, kokaina, LSD środki wziewne: eter, benzen, toulen, tri, aceton itp., które stanowią skład farb, lakierów, past czy klejów stosowanych w gospodarstwach domowych, oraz wiele substancji i leków psychotropowych produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. Wymienione środki uzależniające, to tylko najbardziej popularna część substancji, które czyhają w każdej chwili na nasze dziecko. Istnieje wiele odmian i produktów występujących pod coraz to wymyślniejszymi postaciami. Obecnie na rynku krążą przeróżne tabletki, cukierki, gumy do żucia, naklejki, znaczki, które przyciągają swoją kolorystyką i kuszą wyglądem. Stanowi to duży stopień zagrożenia dla naszych dzieci. Często dzieci mają większą wiedzę na temat narkotyków od rodziców. Przeważnie jednak ich informacje wynikają z mitów krążących wśród młodzieży i nie są prawdziwe. Jeśli chcesz być dla dziecka autorytetem i partnerem podczas rozmów na ten temat, powinieneś:

- wykazać się rzetelną wiedzą na temat środków odurzających, aby umieć obalić fałszywe przekonania, jakie Twoje dziecko posiada na temat narkotyków;- nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, wskazujące na zażywanie środków odurzających.

Dbaj o dobry kontakt z dzieckiem - rozmawiaj, nie unikać trudnych tematów;- zachęcaj dzieci do tego, co zdrowe i twórcze,- bądź dobrym  przykładem,- doceniaj starania i chwal postępy,- porozmawiaj z rodzicami innych dzieci,- okazuj dziecku ciepło i czułość;- naucz się naprawdę wysłuchiwać swojego dziecka;- nie oceniać i nie porównywać z innymi;- nie wyśmiewać, nie krytykować, nie stawiać zbyt wysokich wymagań;-  pomagaj uwierzyć w siebie, ucz podstawowych  wartości;- poznawaj przyjaciół swojego dziecka;- zawsze wiedz,  gdzie jest i co robi Twoje dziecko;- ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.

Sygnały ostrzegawcze - na co należy zwrócić uwagę?

 Pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie Ci na pewno łatwiej zauważyć, jeśli masz z dzieckiem dobry kontakt.. Pamiętaj jednak, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.

 Zmiany w zachowaniu

- nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i ospałością;- nadmierny apetyt lub brak apetytu;- częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;- wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków;- spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami;- pogorszenie się ocen, wagary, konflikty z nauczycielami;- izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;- bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja;- nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie;- niewytłumaczone spóźnienia, późne powroty lub też noce poza domem;- spadek ciężaru ciała, częste przeziębienia, przewlekły katar, krwawienie z nosa, bóle różnych części ciała, zaburzenia pamięci oraz toku myślenia;- przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice;- Zmiany w wyglądzie zewnętrznym;- nowy styl ubierania;- bełkotliwa, niewyraźna mowa;- kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, kradzieże;- tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia;- słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania, zapach alkoholu, nikotyny, chemikaliów;- ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka";- brak zainteresowania swoim wyglądem i nie przestrzeganie zasad higieny. - Narkotyki lub przybory do ich używania- fifki, fajki, bibułki papierosowe;- małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem;- kawałki opalonej folii aluminiowej;- białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorami;- leki bez recept;- tuby, słoiki, foliowe torby z klejem;- igły, strzykawki.Im głębsza faza uzależnienia, tym objawy choroby są bardziej widoczne, wynikają z utraty kontroli nad braniem środków odurzających.

Co zrobić, gdy dziecko ma już za sobą pierwszy kontakt z narkotykami?

Może się zdarzyć, że mimo Twoich najlepszych starań, uwagi i znajomości problemu, Twoje dziecko sięgnie po narkotyki.

- NIE wpadaj w panikę i  NIE przeprowadzaj zasadniczych rozmów z dzieckiem, kiedy jest ono pod wpływem środka odurzającego;- NIE usprawiedliwiaj dziecka, szukając winy w sobie lub np. złym towarzystwie;- NIE  wierz zapewnieniom dziecka, że ma kontrolę nad narkotykami i, że samo sobie poradzi z tym problemem;- NIE ochraniaj nadmiernie dziecka przed konsekwencjami używania narkotyków, np. NIE pisz usprawiedliwień nieobecności w szkole spowodowanych złym samopoczuciem po zażyciu - środków odurzających, NIE spłacaj długów dziecka;- NIE poddawaj się!  - Wysłuchaj dziecko i spokojnie z nim porozmawiaj;- Zastanów się, dlaczego dziecko sięga po narkotyki, czy powody nie są związane z sytuacją w rodzinie - jeśli tak pomyśl, co można zmienić;- Nie liczyć na to, że problem sam się rozwiąże, szukaj pomocy specjalistów;- Wspólnie ze specjalistą i z dzieckiem ustalić reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj;- Zastosuj zasadę "ograniczonego zaufania" - staraj się zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko. To trudny problem dla całej rodziny, dlatego szukaj pomocy także dla siebie i bliskich.

 

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec