27 - 30 listopada 2018

Powrót

30 listopada 2018

Włochy

Realizacja obecnego projektu Erasmus + 2018-20 skupia się na ważnym temacie, jakim są prawa dziecka. Tym razem wyjazd uczniów Zespołu Szkół w Zbrachlinie do włoskiej szkoły w Rzymie stał się okazją do odpowiedzi na pytanie: Czy prawa dziecka są przestrzegane na świecie? Oprócz zwiedzania szkoły i spaceru po jego "zielonym" dachu, uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się z władzami prowincji Rzymu, przedstawić prezentacje i fotokolaże na temat praw dziecka, wysłuchać wystąpienia profesor włoskiego uniwersytetu oraz zobaczyć, jak funkcjonuje organizacja charytatywna 'Sant'Egidio Community' działająca między innymi na rzecz rodzin, które musiały z różnych powodów opuścić swoje kraje. Młodzi ludzie z Finlandii, Cypru, Niemiec, Włoch,  Portugalii i Polski usłyszeli wtedy poruszającą historię nastolatka uciekającego z Syrii. A wieczoru dopełnił koncert młodzieżowego chóru włoskich gospodarzy. Ostatniego dnia uczestnicy projektu usłyszeli kolejną historię, tym razem małego bohatera z Indii, który walczył w obronie dzieci pracujących niewolniczo w fabrykach dywanów. Na zakończenie wyjazdu zaś odbyła się charytatywna kolacja w murach   wspomnianej organizacji. Każdy kraj przywiózł  ze sobą znane i charakterystyczne potrawy. W polskim zakątku królował  czerwony barszczyk!

A jeśli wyjazd do Rzymu to nie mogło zabraknąć wizyty w Bazylice św. Piotra w Rzymie i choćby krótkiej modlitwy i refleksji w kaplicy św. Jana Pawła II. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również inne ważne zabytki sakralne, odwiedzić znane place, posiedzieć na słynnych Hiszpańskich Schodach czy przy fontannie di Trevi. Byli też uczestnikami żywej lekcji historii starożytnego Rzymu. Nie zabrakło więc wizyty w Koloseum, Forum Romanum czy na wzgórzu palatyńskim.

A do tego maksymalna dawka języka angielskiego i lekcja wiedzy o kulturze i obyczajach tego europejskiego kraju odkrywana każdego dnia!

 

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec