11 września 2024

WRZESIEŃ 1939 – W HISTORII GMINY WAGANIEC

1 września 2024 roku przypadła 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Waganieckie uroczystości upamiętniające atak Niemców na Polskę w 1939 roku, a szczególnie bombardowanie dworca PKP w Wagańcu zaplanowano na piątek 06.09.2024r.

Jednak tuż przed rozpoczęciem dożynek parafialno–gminnych w niedzielę 1 września władze gminy, poczty sztandarowe z Ochotniczych Straży Pożarnych, Orkiestra Dęta z Wagańca, harcerze z Próbnej Drużyny Wielopoziomowej „Pioruny” ze Zbrachlina i z 45 WDH „Wesołe Jagódki” z Niszczew złożyli kwiaty i uczcili minutą ciszy poległych żołnierzy pochowanych na cmentarzu w Zbrachlinie. Podczas dożynek również pamiętano o rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i przygotowano na tę okoliczność niezwykły utwór pt. „Uwierz Polsko” w wykonaniu Jakuba Dybowskiego z akompaniamentem p. Marka Dybowskiego.

W piątkowe popołudnie 6 września przy pomniku na dworcu kolejowym w Wagańcu odbyło się oficjalne upamiętnienie wybuchu II Wojny Światowej.

Tego dnia społeczność gminy Waganiec uczestniczyła w I spotkaniu z cyklu „Waganiec pełen historii” pn. „Wrzesień 1939 – w historii gminy Waganiec.” Spotkanie, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wagańcu na czele z panią kierownik Agnieszką Kurdubską odbywało się w dwóch częściach.

Pierwsza część zgromadziła mieszkańców w miejscu, które zapisało się w historii Wagańca w sposób krwawy, ale i bohaterski, czyli pod pomnikiem poległych żołnierzy znajdującym się na dworcu PKP w Wagańcu. Uroczystości upamiętniające bombardowanie dworca w Wagańcu organizowane były w poprzednich latach przez Ochotniczą Straż Pożarną ze Zbrachlina wraz z panem Piotrem Marciniakiem. Z inicjatywy pana Leszka Cieślaka oraz władz gminy Waganiec ufundowano tablicę i postawiono w 1991 roku pomnik upamiętniający ofiary bombardowania.

Asystę honorową przy pomniku pełnili druhowie i druhny z Próbnej Drużyny Wielopoziomowej „Pioruny” ze Zbrachlina wraz z p. Anitą Rybczyńską, p. Grzegorzem Białkowskim oraz p. Elżbietą Centkowską, oraz druhowie i druhny z 45 WDH „Wesołe Jagódki” z Niszczew wraz z p. Violettą Świątkowską oraz p. Krzysztofem Haziakiem. Towarzyszyli im uczniowie z klasy II Zespołu Szkół w Zbrachlinie wraz z rodzicami i wychowawcą p. Bożeną Sztejną.

Przed pomnikiem kwiaty i hołd złożyli:

  • Wójt Gminy Waganiec Piotr Kosik wraz z radnymi: przewodniczącym Rady Gminy panem Tomaszem Wysockim oraz radną panią Angeliką Przybylską,

  • Radni powiatu aleksandrowskiego: p. Maciej Włoch i p. Agata Żmirska - Zbroniec,

  • Uczniowie Zespołu Szkół w Zbrachlinie,

  • Harcerze z Próbnej Drużyny Wielopoziomowej „Pioruny” ze Zbrachlina,

  • Harcerze z 45 WDH „Wesołe Jagódki” z Niszczew,

  • Pan Piotr Marciniak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Aleksandrowie Kujawskim,

  • Sołtysi z terenu gminy Waganiec,

  • Przedstawiciele Klubu Seniora „Mimoza” z Wagańca.

Hołd poległym oddały poczty sztandarowe:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbrachlina,

  • Ochotniczej Straży Pożarnej z Plebanki,

  • Ochotniczej Straży Pożarnej z Sierzchowa,

  • Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Niszczewach,

  • Zespołu Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie.

Składaniu wiązanek kwiatów towarzyszyły pieśni patriotyczne zagrane przez członków Orkiestry Dętej z Wagańca: p. Krzysztofa Gapskiego, radnego Gminy Waganiec oraz p. Romana Organiściaka.

Muzyczno-lirycznym wstępem podczas drugiej część spotkania, które miało miejsce w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Wagańcu, zachwycili uczniowie z klasy 2 b Zespołu Szkól w Zbrachlinie. Na spotkanie zaproszony został w roli prelegenta p. Łukasz Moraczewski, który przedstawił wykład na temat bombardowania dworca PKP w Wagańcu we wrześniu 1939 r. pn. „Nie złamie mężnych żadna klęska” Prelekcja stała się cenną lekcję historii, cenną, bo dotyczącą Wagańca i jego przeszłości.

W waganieckim spotkaniu nie mogło zabraknąć dwóch utalentowanych wokalistek, absolwentek Zespołu Szkół w Zbrachlinie: Zuzanny Kłonowskiej i Oliwii Możdżeń. Zuzanna zaśpiewa piosenkę pt.: „Dnia pierwszego września”, Oliwia Możdżeń wykonała utwór pt.: „Warszawo ma”. Na zakończenie spotkania Klub Seniora „Mimoza” zaprosił publiczność do wysłuchania koncertu pn. „Piosenka w mundurze”.

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Waganiec pan Piotr Kosik podziękował wszystkim za obecność w tym wyjątkowym dniu oraz zaprosił na II Spotkanie Historyczne „Waganiec pełen historii”, które zaplanowano na listopad tego roku.

BIP

Skrzynka podawcza

Poczta

tel. 54 3070262

kom. 502037685

szkola@zbrachlin.pl

Zespół Szkół
im. I. J. Paderewskiego
w Zbrachlinie

Zbrachlin 16
87-731 Waganiec